Cztery budynki połączone w jeden kwartał na bardzo małej przestrzeni

Cztery budynki połączone w jeden kwartał na bardzo małej przestrzeni

Chociaż NEXTOWER, z wysokością 135 m, zajmuje dopiero 17. miejsce na liście wieżowców we Frankfurcie nad Menem, nowy punkt orientacyjny w Palaisquartier w panoramie Frankfurtu jest jednak czymś wyjątkowym. Na jednej z najbardziej ruchliwych ulic handlowych w Niemczech, Zeil, powstał kwartał łączący pracę, zakupy, relaks i rozrywkę.

Na terenie śródmieścia, gdzie do 2004 r. znajdował się główny urząd pocztowy z lat 50-tych, architekt Massimiliano Fuksas (MyZeil) i KSP Jürgen Engel Architekten (przebudowa Thurn und Taxis Palais, Hotel Jumeirah, NEXTOWER) zaplanowali cztery imponujące budynki o różnych funkcjach i niezależnej architekturze.

Z powierzchnią handlową 47.000 m² i ponad 100 sklepami na ośmiu poziomach, nowe centrum handlowe MyZeil jest jednym z największych centrów handlowo-rozrywkowych w Niemczech. Architektoniczne atrakcje budynku to organicznie ukształtowany szklany dach z przypominającym pień, szklanym odprowadzeniem wody deszczowej oraz 46-metrowe wewnętrzne, samonośne schody ruchome, najdłuższe w Niemczech.

Pałac Thurn und Taxis, zniszczony w trakcie Drugiej Wojny Światowej i odbudowany w stylu barokowym zgodnie z historycznymi wzorcami, oferuje odwiedzającym sklepy detaliczne, ekskluzywne restauracje, biura i przestrzeń na wydarzenia. W drugim wieżowcu kompleksu Pałacowego znajduje się Hotel Jumeirah Frankfurt, 5-gwiazdkowy hotel oferujący 218 luksusowych pokoi i apartamentów, sale konferencyjne, salę balową oraz restaurację. Wieżowiec biurowy NEXTOWER o wysokości 135 m oferuje 32 kondygnacje nowoczesnej przestrzeni biurowej w tętniącej życiem architekturze. Innowacyjna konstrukcja i technologia budynku zostały nagrodzone złotym certyfikatem DGNB.

Przegląd projektu

  • Złoty certyfikat Nextower DGNB
    Zakończenie w październiku 2009

Oddzielenie instalacji technicznych od konstrukcji budynku

Podczas realizacji projektu budynku planiści skupili się nie tylko na wdrożeniu opracowanej koncepcji efektywności energetycznej, ale także na jakości użytkowania przestrzeni biurowej. Połączone chłodzenie i ogrzewane sufity, otwierane okna w każdym pomieszczeniu i zintegrowana ochrona przeciwsłoneczna zapewniają komfort termiczny i zdrowy klimat w pomieszczeniach. Połowa energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia pochodzi z energii geotermalnej, a kolejne 30 procent z ciepła odpadowego z centrum handlowego i parkingu podziemnego.

Technologia wymagana do klimatyzacji i wentylacji znajduje się w piwnicy, na kondygnacji technicznej na wysokości 80 m oraz na dachu budynku. Szczególnym wyzwaniem przy planowaniu centrów technicznych było zminimalizowanie wibracji oddziałujących na konstrukcję budynku z powodu sprzętu i maszyn, z których niektóre mają duże rozmiary.

Podczas instalowania sprzętu technicznego na żelbetowych stropach należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące izolacji akustycznej konstrukcji. Aby spełnić te wymagania, konieczne było odizolowanie obszarów stojących urządzeń technicznych od konstrukcji budynku w NEXTOWER. W tym celu pod fundamentami zainstalowano łącznie 2 800 m² REGUPOL vibration 300.

Zakładki
Kontakt