Mieszkanie nad supermarketem - Biedronka Bergamotki, Warszawa
W warszawskiej dzielnicy Stegny powstał supermarket Biedronka zlokalizowany na parterze wielokondygnacyjnego budynku. Stegny to część dzielnicy Mokotów, położona na południowych obrzeżach miasta. Choć centrum miasta wydaje się być stosunkowo blisko patrząc na mapę, dojazd środkami komunikacji publicznej zajmie nieco ponad pół godziny, a samochodem 20 minut, no chyba że podróżuje się w godzinach szczytu.
Istotne jest, aby mieć dobre zaopatrzenie na miejscu, w dzielnicy. W Stegnach powstają więc różne sklepy spożywcze, piekarnie i mięsne Aby niepotrzebnie nie odbierać mieszkańcom i tak już ograniczonej przestrzeni życiowej, w przypadku marketu Biedronka zdecydowano się na zastosowanie koncepcji mixed-use, łączącej w tym przypadku funkcje mieszkaniowe z handlem detalicznym.
Jednak krytycznym aspektem tej cennej dla mieszkańca kombinacji jest związany z nią problem hałasu. Bieżąca działalność sklepu, cykliczność dostaw, uzupełnianie półek i różne inne codzienne zdarzenia w sklepie, generują dźwięki toczących się kół wózków oraz dźwięki uderzeniowe. Te dźwięki przewodzone są w strukturze budynku.
Przegląd projektu
- Mieszkanie nad supermarketem bez zakłóceń dzięki wysoce wydajnej izolacji akustycznej
Współistnienie lokalnych dostaw i życia bez zakłóceń
Odpowiednia ochrona przed hałasem uderzeniowym jest niezbędna w każdym supermarkecie. Biedronka Bergamotki była jednak obiektem, który wymagał szczególnej uwagi w zakresie izolacji akustycznej ze względu na godziny otwarcia. Market jest otwarty 17 godzin na dobę. Od 6 rano do 11 wieczorem. Praca we wczesnych godzinach porannych i późnych godzinach wieczornych ogromnie zwiększyła potrzebę izolacji akustycznej. Zdecydowano się na zastosowanie pod jastrychem wysoce skutecznej maty dźwiękochłonnej REGUPOL sound 17. Dzięki temu w budynku panuje spokojna koegzystencja niezakłóconego życia i bezproblemowych dostaw.